Saturday, August 15, 2015

Friday's Fab Finds: Saturday edition



Okay, we're a day late, but it was a crazy week so hopefully you can forgive us :)

We have to admit, we're loving summer but at the same time, kind of over it...but even if you love fall, you'll have to admit bales of hay and candy corn in stores is slightly overkill for mid-August. What the F, Michaels and Wegmans? Anyway, we digress. We're in a foodie mood this week, especially since Kristin's kitchen is being renovated (more on that later) so we're sharing some of our latest obsessions. On to the fab finds! 

Lori's picks:


Friendly's Rockin' Poppin' Cotton Candy Ice Cream

Nothing lights a fire under my ass quite like the words "limited edition." When I was roaming around the aisles of the grocery store earlier this week, this packaging jumped out at me and I had to buy it. What if this was my only chance to get it!? It's fun, delicious, and tastes just like cotton candy. I used it to bribe Kristin's son to let me cut his hair so even if it wasn't all those things, it was completely worth it for the bribe factor alone. The "poppin'" part of the ice cream isn't like pop rocks as one may assume, but more like crunchy rice krispie pieces. Random but welcomed.


Dole Salad Kits

I don't care if you work outside the home, stay at home, or eat bonbons for a living. You need to eat lunch and planning what to eat is a pain in the butt. Enter the Dole Salad Kit collection (found here). I discovered these a while ago and buy them regularly for my husband and sometimes for myself.

Yes each bag has several servings in it but it's just so easy to throw in a bowl and eat the whole thing that you should just go for it. Who wants to store soggy salad anyway? They're usually on sale at Shoprite, which is where we go for most of our groceries, every other week or so so it's easy to stock up for 2 weeks at a time. Their regular price is about $4 each which if you buy lunch is still a steal but why pay full price when you can plan ahead and get them for about $2 each? My husband keeps a bowl at work and in the mornings he just takes a bag from the fridge. On occasion I'll give him some shrimp or chicken to add in but he is just as happy without an added protein. If he happens to go out or has a lunch meeting, it's easy to just keep it in the fridge at work for the next day.

These salad kits have taken the guess work out of what to eat for lunch everyday. As much as I love ordering salads out, it drives me nuts when they charge you upwards of $10 for a salad. It's f-ing lettuce! My husband's favorites are any of the Caesar options and I love the Southwest kit. Give them a try and let us know what you think.


Kristin's picks: 


Wegman's Chocolate Covered Banana Chips

Run, don't walk to your nearest Wegmans and get yourself some of these suckers! I grabbed these on a whim one day since they were sitting on a display in the checkout line, and it was the best impulse buy ever. Imagine a chocolate-covered raisin, but replace raisin with a banana chip. You need to ration these because you could easily finish the box in one night if you're not careful!


Graze box

I used to get Naturebox snack deliveries, and I thought it was too pricey for what you received. When I heard about Graze, which is a similar service with healthy snacks, I thought I'd try it out. I feel like a lot of people don't know about Graze, probably because it's British (what? me being obsessed with something British?) but it's been great so far! It's definitely less expensive than Naturebox, and they send individually-packaged snacks, which is perfect if you're always on the go. 

You don't get to choose your snacks, which is the only downside, but you can list your dietary preferences/restrictions like no nuts, gluten free, nothing spicy, etc. There's 106 different snacks available and you can go through their website and rate snacks in terms of whether you think you'd like them or indicate you don't want certain snacks. And after you receive a box, you get an email asking you to rate your snacks, so if you didn't like something they won't send it again. You can choose from different sizes as well - I get the 4 snack variety box which costs $6 and it's delivered every 2 weeks. You'll get everything from granola to dried fruit to flapjacks (like a granola bar), popcorn and lots more. These snacks are great to throw in your purse or diaper bag and at least you know they're nutritionally balanced! 

You can sign up for Graze here

The snacks actually come in little sealed plastic boxes, not just randomly dumped in the box!

0 comments:

Post a Comment